Jeśli znajdziesz, zobaczysz zwierzę które potrzebuje pomocy, dziwnie się zachowujące, ranne lub dzikie zadzwoń na numer alarmowy 986.
Jest to numer do Ekopatrolu – specjalnej jednostki straży miejskiej, która podejmuje działania w celu zapobiegania bezdomności zwierząt, przeciwdziałania zagrożeniom dla życia i zdrowia ludzi w związku z utrzymaniem zwierząt domowych oraz wolno żyjących, udzielania pomocy zwierzętom dzikim, chorym lub rannym. Ekopatrol zbiera i przetwarza informacje o przypadkach złego traktowania zwierząt, interweniuje w przypadkach zgłoszeń o zagrożeniu dla życia lub zdrowia, prowadzi akcje informacyjne i edukacyjne, współdziała z innymi instytucjami i służbami takimi jak Schronisko dla bezdomnych zwierząt, Powiatowy Lekarz Weterynarii, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

Odławianie zwierząt

Zapewne kojarzycie negatywne postacie hyclów z filmów animowanych. Na szczęście w rzeczywistości osoby, które zajmują się odławianiem zwierząt lubią je i szanują. Strażnicy posiadają specjalistyczny sprzęt do odławiania i transportowania zwierząt. Mają czytnik służący do ujawniania numeru identyfikacyjnego psa lub kota. Jeśli znalezione zwierzę ma chip trafi bezpośrednio do właściciela, jeśli nie, trafi do schroniska. Dlatego zachęcamy do oznaczania swoich pupilów.

Ustalanie właściciela


Jeśli znaleźliśmy psa, który nie stanowi zagrożenia, nie jest ranny ani agresywny – możemy sprawdzić informacje na obroży, być może znajdzie się tam adres właściciela. Psy rasowe są znakowane tatuażem we wnętrzu ucha lub na podbrzuszu czy pachwinie – można skontaktować się ze Związkiem Kynologicznym, który ustali właściciela. Jeśli nie uda nam się ustalić właściciela samodzielnie kontaktujemy się z Ekopatrolem, który odłowi zwierzę. W przypadku możliwości ustalenia właściciela zwierzęcia Straż Miejska odda zgubę właścicielowi, a jeżeli nie uda się ustalić właściciela zwierzęcia, przewiezie je do schroniska, z którym ma podpisaną umowę urząd miasta. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przyjmuje zwierzęta przekazane wyłącznie przez Straż Miejską.

Pomoc medyczna

W przypadku jeśli zwierzę potrzebuje pomocy medycznej trzeba jak najszybciej zgłosić sprawę pod nr telefonu 986. Ekopatrol przewiezie zwierzę do lecznicy lub wezwie weterynarza na miejsce. Nie powinniśmy sami przewozić rannego zwierzęcia do lecznicy ani też zawozić do Schroniska. Zgodnie z procedurą przyjmują tylko zwierzęta przywiezione przez Ekopatrol. Do czasu przyjazdu strażników musimy zachować ostrożność, zabezpieczyć zwierzę przed przemieszczeniem się ale uważać by nie zrobić mu większej krzywdy. Trzeba ocenić sytuację, ranne zwierzę może nas ugryźć i zarazić chorobą.

Dzikie zwierzę w mieście


Bywa, że znajdujemy w mieście dzikie zwierzęta. W tym przypadku należy zachować odległość by nie spłoszyć i nie narazić ich na niebezpieczeństwo. Zdarzyło się, że po Warszawie przechadzała się samica łosia z młodym. Ludzie podchodzili zbyt blisko, robili zdjęcia a przestraszone zwierzęta zaklinowały się na ogrodzeniu i niestety zmarły. Coraz częściej do miast wchodzą dziki. Zgłaszane są sprawy takie jak ranny wilk, węże w ogrodzie, dziwne owady, nietoperze, pająki i jaszczurki w domach czy sklepach. Strażnicy z Ekopatrolu mają co robić i są niewątpliwie bardzo potrzebni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *