Zagubieniu psa towarzyszą duże emocje ponieważ traktujemy go jak członka rodziny. Zabłąkany pies czasami wraca sam do domu lub zostaje znaleziony w okolicy. Czasem tracimy go bezpowrotnie – jeśli miał nieszczęście wpaść pod samochód lub też nie oznaczyliśmy go prawidłowo. Naszym obowiązkiem jest odnaleźć zgubę ponieważ opuszczone zwierzę jest narażone na niebezpieczeństwo jak również samo może stać się zagrożeniem dla innych.

  • Skontaktuj się z urzędem gminy lub Strażą Miejską pod nr 986 lub urzędem gminy i lokalnym posterunkiem policji, opisz zwierzę i sytuację
  • Skontaktuj się ze Schroniskami Dla Bezdomnych Zwierząt w okolicy
  • Przejrzyj ogłoszenia w mediach społecznościowych, udostępnij swoje ogłoszenie

Najczęściej zaczynamy szukać zwierzęcia w okolicy i wrzucamy post na Facebook. Dzięki szybkiej komunikacji wiele zwierząt zostaje zlokalizowane w krótkim czasie. Warto wykonać telefon informacyjny do urzędu gminy lub Ekopatrolu, który działa w mieście24 godziny na dobę. Być może już znaleźli zgubę. Jeśli dopuściłeś do zaginięcia zwierzęcia a nie zabezpieczyłeś go odpowiednio może ono być uznane za niczyje, bezdomne. Patrol Straży Miejskiej w pierwszej kolejności  sprawdza czytnikiem, czy pies ma wszczepiony czip. Jeśli jest oznakowany i zarejestrowany w bazie danych szybko wróci do domu. Najważniejsze jest przeciwdziałanie. Warto zachipować psa i zamieścić identyfikator w bazie. Podstawą jest umieszczenie na obroży psa adresatki. Dodatkowym zabezpieczeniem przed oddaleniem się psa i zagubieniem jest sterylizacja. Bardzo często psy idą za instynktem a potem błąkają się przestraszone po mieście. Najważniejsze by pamiętać, że jesteśmy odpowiedzialni za prawidłowe zabezpieczenie psa przed oddaleniem się. Powinien być prowadzony na smyczy a teren, po którym biega swobodnie, solidnie ogrodzony.
Większość miejscowości prowadzi stronę internetową, gdzie można przesłać ogłoszenie. Przykładem jest  http://zwierzetaradom.pl  gdzie w zakładce Ogłoszenia / zagubione  można zgłosić zaginięcie zwierzęcia oraz w zakładce Ogłoszenia / Znalezione sprawdzić czy ktoś nie znalazł zguby i trzyma go u siebie w domu. Wiele stowarzyszeń na rzecz zwierząt również prowadzi strony informacyjne i pomaga w szukaniu. Zdarza się, że pies trafia do schroniska w naprawdę odległym czasie zanim zostanie odłowiony. Jeśli poszukiwania są bezskuteczne przez dłuższy okres czasu być może doszło do najgorszego ale warto co jakiś czas kontaktować się ze schroniskami lub je odwiedzać bo bywa, że zguba się znajduje nawet po wielu miesiącach. Nie trzeba nikogo zbytnio przekonywać, że bardzo pomocne jest wydrukowanie zdjęcie pupila. Można je wywiesić np na tablicy ogłoszeń w schronisku, zamieścić w internecie.


Pies się odnalazł?

Należy pamiętać by mieć książeczkę zdrowia zwierzęcia. Będzie potrzebna przy odbiorze psa ze schroniska, to często dowód, że jest on nasz. W ciągu pierwszych dwóch tygodni od przybycia do schroniska pies przechodzi okres kwarantanny. Obserwuje się jego zachowanie i stan zdrowia. W tym czasie nie może zostać oddany do adopcji, dlatego, jeśli chcemy odzyskać naszego psa, warto zwracać się z pytaniem o naszą zgubę do schronisk dwa razy w miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *