Naturalnym sposobem na nadmierne rozmnażanie gryzoni są koty. Spotykamy je na podwórkach. Chowają się pod wiatą przy koszach na śmieci, w piwnicach. Koty miejskie często nazywamy bezdomnymi jednak nie do końca jest trafne określenie. Stanowią ważną część ekosystemu miejskiego dlatego powinniśmy o nie dbać. Zwierzęta te świetnie dają sobie radę jednak wymagają dokarmiania. Resztki jedzenia ze stołów trafiające do śmietnika nie są wcale dobre dla ich organizmów.


Co należy zrobić aby pomóc wolno żyjącym kotom?

1. Schronienie
Znaleźć spokojne miejsce, z którego koty będą mogły wyjść i wejść same. Miejsce, o które nikt z sąsiadów nie będzie robił awantury. Łatwe do uprzątnięcia, suche. Można postawić pudełko z kocykiem.
2.  Karmienie
Miski powinny stać w jednym spokojnym miejscu pod dachem. Nie powinno się wyrzucać jakiegokolwiek jedzenia przez okno na trawnik czy kłaść na podłodze klatek czy też piwnicy. Najodpowiedniejszym pożywieniem dla kotów jest sucha i mokra karma, gotowane mięso. Pamiętamy, że zimą lepsza będzie sucha karma. Karmienie powinno odbywać się o jednej porze, najlepiej pod wieczór. Lepiej by koty nie jadły przypraw, mleka krowiego, kości i ości gdyż mogą im zaszkodzić na żołądek lub spowodować biegunkę.
3. Woda dla kotów
Miska na wodę nie powinna stać blisko misek z jedzeniem. Należy pamiętać, że koty piją znacznie mniej niż psy jednak zwracają uwagę na czystość wody- jeśli coś w niej pływa to będą kaprysić 🙂 Najlepsze dla kota jest duże i płytkie naczynie, które często będzie myte i uzupełniane.
4. Opiekun
Decydując się na dokarmianie kotów trzeba pamiętać, że koty przyzwyczajają się do miejsca i będą czekały na jedzenie. Można zaangażować do pomocy inne osoby, szczególnie pod względem finansowym – podzielić się kosztami. Warto też się zgłosić do stowarzyszeń działających w swojej miejscowości, które działają na rzecz ochrony zwierząt.

Jeśli zauważysz chorego lub rannego kota możesz zgłosić się o pomoc do Ekopatrolu lub urzędników gminy. Jeśli masz pytania związane z opieką nad zwierzętami bezdomnymi lub wolno żyjącymi, możesz zasięgnąć informacji u wolontariuszy działających w stowarzyszeniach na rzecz zwierząt (np. Kłębek Nadziei)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *