Odkąd ponad 10 000 lat temu człowiek zaprzyjaźnił się z psem, zapewnia mu pożywienie i schronienie. Zadaniem psów było ostrzeganie przed niebezpieczeństwem i strzeżenie. W ciągu wieków pies zaczął pełnić inne funkcje. Pilnował bydła, owiec, uczestniczył w polowaniach. W obecnych czasach pies pracuje w służbach mundurowych, jest przewodnikiem osób niewidomych i niepełnosprawnych, terapeutą, towarzyszem, pupilkiem i przede wszystkim przyjacielem, członkiem rodziny. Zarówno człowiek jak i pies mają podobną naturę – nie lubią być samotni i są istotami społecznymi. „Stado” człowieka rządzi się różnymi prawami i ciągle ewoluuje. Natomiast pojęcie „stado” u psów ma te same zasady od wieków: w stadzie obowiązuje hierarchia, czyli każdy zajmuje określoną pozycję powyżej jednych i poniżej innych osobników, stado ma przywódcę – najsilniejszego i najmądrzejszego osobnika). Człowiek przyjął psa do swojej społeczności oraz wziął odpowiedzialność przewodzenia stadem. Opieka, karmienie, tresowanie oraz zapewnienie schronienia ustala relacje z psem.

Dom dla psa

W mieście psy mieszkają ze swoimi opiekunami w kamienicach, blokach, domach. Rozsiadają się na fotelach i kanapach, a nawet pakują w pościel. Co z budą? Przecież mu się należy. Odsuwając żarty na bok, buda jest konieczna jeśli pies przebywa w ogrodzie czy na posesji a nie śpi w domu czy w pomieszczeniu gospodarczym. Sprawa się ma też tak, że miniaturowy ratlerek nie zostanie umieszczony w budzie na podwórzu bo jest psem małym i stworzonym do mieszkania w domu. Natomiast pies większy, który potrzebuje się wybiegać, w mieszkaniu może nie mieć wystarczająco dużo przestrzeni i będzie broił z nudów. Wszystko zależy od rasy, wielkości, temperamentu i przeznaczenia psa. Wybierając psiego towarzysza powinniśmy mieć na względzie warunki mieszkaniowe i potrzeby pupila. Na pewno konieczne jest zadbanie o legowisko dla psa gdzie będzie odpoczywał.

Kojec

Dla psów, które są trzymane na świeżym powietrzu dedykowane są kojce. Są to budowle zapewniające dach nad głową i ograniczające przemieszczanie się psa po za jego granice. Muszą być dopasowane do wielkości psa. W kojcu stawia się budę. Minimalna powierzchnia kojca dla psa mniejszego niż 24 kg powinna mieć 6 metrów kwadratowych, natomiast dla dużych psów, większych niż 40 kg kojec musi mieć minimum 9,5 metra kwadratowego. Aby zapobiec podkopom muruje się podstawę na odpowiednią głębokość. Wysokość kojca to optymalnie 180 cm. Siatka lub kratka powinna być odpowiedniej gęstości by pies nie uwięził w nich części ciała. Podłoże może być wybetonowane jednak pod budą powinien się znaleźć podest by pies nie leżał na betonie. Kojec może też być zbudowany od razu jako jedna całość i mieć podłogę z desek. Takie rozwiązanie jest bardziej humanitarne niż trzymanie psa na łańcuchu. Pies w kojcu ma schronienie przed deszczem i słońcem, może się swobodnie poruszać a dobrze dobrana buda może go ochronić przed mrozem. Jak każdy domek, kojec należy sprzątać. Pies nie powinien też być za kratkami, należy go zabierać na spacery i bawić się z nim dla podtrzymania jego dobrej kondycji i zdrowia.  

Buda

To schronienie i sypialnia dla czworonoga. Powinna być solidna i dopasowana do wielkości psa. Długość budy powinna być większa o 30% od długości czworonoga a wysokość o 10 cm większa od wysokości psa mierzonej w kłębie. Szerokość budy powinna mieć parametr 0,8 wysokości. Wynika z tego, że buda nie powinna być za duża. Dlaczego? Ponieważ pies wytwarzając własne ciepło może wtedy utrzymać optymalną temperaturę we wnętrzu schronienia. W zbyt dużej budzie zwierzę może zmarznąć. Optymalna temperatura dla psa w miejscu, w którym śpi czy przebywa jest 14-18°C. Dobre budy mają wiatrołap długości połowy całej budy oraz spadzisty dach, który można otworzyć by móc posprzątać w środku. Podłogę można wyłożyć materiałem izolacyjnym a na to legowisko. Dobrze jest by użyte tkaniny dały się łatwo wyprać co będzie profilaktyką przeciw inwazji pcheł i namnażaniu bakterii.

Należy się

Podsumowując, psu należy się takie miejsce bytowania aby jego zdrowie nie było narażone na szwank.  Zwierzę nie jest rzeczą. Jest istotą, która odczuwa ból i cierpienie, głód a także radość i przywiązanie. Potrzebuje schronienia przed mrozem, śniegiem, deszczem, upałem. Człowiek, który powziął się opieki nad psem odpowiada za jego miejsce bytowania i prawidłowe zabezpieczenie przed oddaleniem się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *