Alergia to zespół reakcji oraz objawów, które powodują nieprawidłową reakcję wobec jakiejś substancji, uznanej za obcą dla organizmu. Takie substancje nazywamy alergenami. Alergia oznacza odpowiedź immunologiczną organizmu Układ odpornościowy, u zwierząt podatnych, w kontakcie z nimi jest stymulowany do produkcji przeciwciał. Łączą się one z komórkami tkanki łącznej, zawierają wysoki poziom aktywnych związków jak np. histamina. Proces ten wywołuje różne zmiany w obrębie skóry oraz w organizmie. Możliwe objawy alergii to wysypka i inne zmiany skórne, obrzęk, katar, suchość skóry, wyłysienie, nudności, biegunka. Alergię można leczyć i z czasem może zaniknąć z wiekiem.


Nietolerancja pokarmowa


Nietolerancja pokarmowa, podobnie jak alergia, to nadwrażliwość na jakąś substancję lub rodzaj żywności. Nie jest uwarunkowana immunologicznie. Uznaje się, że pojawia się w chwili, kiedy organizm nie wytwarza enzymu potrzebnego do strawienia tej substancji. Objawia się bólami brzucha, wzdęciami, infekcjami, zmianami skórnymi. Nietolerancja może być dziedziczna. W odróżnieniu od alergii nietolerancja towarzyszy przez całe życie i jedynym sposobem by uniknąć jej skutków jest przestrzeganie diety.


Czy wiecie, że większość kotów nie powinno pić mleka ponieważ zwykle mają nietolerancję laktozy?


Zarówno alergia jak i nietolerancja pokarmowa może towarzyszyć atopowemu zapaleniu skóry lub przypominać jej objawy. Najczęściej zmiany pokazują się w obrębie uszu, łapek, pyszczka, pachwin, miękkich części ciała. Często alergenem jest białko zwierzęce, jaja, produkty mleczne, zboża i ryby. Alergię diagnozuje się poprzez wykonanie badań krwi określających poziom przeciwciał oraz testy skórne. Nietolerancję pokarmową wykazuje się w trakcie diety eliminacyjnej i obserwacji zwierzęcia.


Przyczyny alergii pokarmowej u zwierząt domowych


Zwierzęta nie powinny jeść ludzkiego jedzenia i pomimo, że zjedzą coś ze smakiem to często nie powinno to być im podawane. Koty wykazują alergię na wołowinę, wątróbkę wieprzową, jagnięcinę, nabiał, jajka, czekoladę. Uczulić może również zawarte w karmie zboże (pszenica), soja, laktoza, mleko. Uznaje się, że występowanie alergii zwiększa się po podawaniu karmy z zawartością konserwantów, ulepszaczy smaku, barwników. One również mogą być alergenem. Nie jest dobrym pomysłem by karmić zwierzęta wędliną i resztkami ze stołu. Co nam nie szkodzi im może.

Objawy alergii


Alergia u zwierząt objawia się przede wszystkim świądem skóry. Jednak czasem nie jest łatwo zdiagnozować alergię. Organizm jest osłabiony i narażony na częstsze infekcje wewnętrzne jak i zakażenia skórne.


Objawami alergii pokarmowej są:
Świąd (czasem występuje pokrzywka bez świądu)
Zapalenie opuszków palcowych
Zapalenie uszu
Zapalenie warg
Wysypka
Miejscowe wyłysienia
Biegunka, wymioty, złe trawienie.
U kotów może wystąpić dodatkowo duszność i kaszel

Leczenie

Alergię pokarmową leczy się długo a i ciężko się ją diagnozuje, biorąc pod uwagę, że objawy przypominają inne choroby dermatologiczne. Weterynarz zanim postawi diagnozę bada krew oraz zaleca leczenie objawowe. Jeśli podejrzewa końcowo alergię próbuje ustalić co jest alergenem. W trakcie leczenia zalecana jest dieta eliminacyjna. Bardzo pomocne jest zapisywanie co się podawało i kiedy oraz notowanie reakcji organizmu. W niektórych lecznicach można przeprowadzić specjalne testy. Jeśli wiadomo co wywołało reakcję alergiczną można zastosować odczulanie. Czasami alergia mija z wiekiem lub pojawia się nieoczekiwanie na produkt dotąd tolerowany. Domownicy i goście powinni być poinformowani o zakazie podawania pupilowi „smakołyków”. Zwierzę powinno otrzymywać taką karmę jaką zaleci weterynarz a także mieć ciągły dostęp do wody. Kiedy reakcje alergiczne łagodnieją i następuje ich wycofanie, można powoli wprowadzać składniki pokarmowe ze starej diety. Wszelkich informacji na ten temat udzieli weterynarz i dopasowując dietę do zwierzęcia. Dodatkowo stosuje się leczenie objawowe, zwierzak otrzymuje leki przeciwświądowe, suplementy witaminowe, preparaty wzmacniające, sterydy, leki antyhistaminowe. Stosuje się kołnierze aby zapobiec rozdrapywaniu skóry, ponieważ często zwierzęta samo-okaleczają się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *