Niektóre rasy żyją maksymalnie 7 lat, niektóre dożywają 16 (rekordzista żył podobno 29 lat!). Dlatego określenie wieku podeszłego jest uzależnione od rasy. Małe psy wkraczają w wiek starczy najpóźniej ok 9-12 roku życia, psy średniej wielkości ok 7-9 lat a psy duże, olbrzymie oraz te z krótką kufą – 6-7 lat.

Z upływem lat zmienia się wygląd oraz zachowanie czworonoga. Przybywa mu siwych włosów i pogarsza się stan uzębienia, które im jest starszy pies zaczynają wypadać. Staruszek ma problemy z pokonywaniem schodów, więcej leży i śpi, jest mniej skory do aktywności fizycznej. Zdarzają się wyjątki kiedy pies rasy żyjącej średnio 12 lat, w wieku 10 jeszcze biega. Jednak i tak zauważa się u niego spadek formy i zmiany w zachowaniu na bardziej „dojrzałe”.  Stary pies zaczyna potrzebować więcej uwagi i opieki. Z wiekiem zmienia się funkcjonowanie wielu narządów. Metabolizm ulega zmianie, spowalniają się procesy trawienia i wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Mogą nastąpić zmiany w budowie przewodu pokarmowego, zmniejsza się ilość wydzielanej śliny oraz soku żołądkowego, ilość i wielkość kosmków jelitowych. Zwalnia perystaltyka jelit.

Przypadłości wieku starczego psów

  • Problemy z pęcherzem moczowym – nietrzymanie moczu
  • Osłabienie wzroku
  • Osłabienie słuchu
  • Sztywność stawów (wolniejszy chód)
  • Wypadanie zębów
  • Siwienie sierści, matowienie i rzednięcie sierści
  • Spowolnienie metabolizmu (zwiększenie wagi)

Zmiany w zachowaniu

Pies w podeszłym wieku nie jest tak skory do zabawy jak szczeniak. Ma zdecydowanie mniej sił na psikusy. Osłabiona kondycja sprawia, że spacery są spokojniejsze i krótsze. Pies częściej leży na posłaniu. Duże znaczenie ma właściwa pielęgnacja od wieku szczenięcego. Niektóre psy mają tendencję do pewnych chorób i przypadłości. Wiedząc o tym można stosować działania profilaktyczne.

Żywienie staruszka

Ważną sprawą jest dobranie karmy do wieku i wielkości psa. Nie ma gotowej jednej recepty dla wszystkich ras psów, dlatego trzeba zbilansować dietę dla konkretnego psa i jego potrzeb. Karma powinna zawierać składniki wzmacniające odporność, mniej kaloryczne, niskotłuszczowe ale zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, które wpływają na stan skóry i sierści. Karma powinna też zawierać dobrej jakości białko i węglowodany. Z wiekiem wzrasta zapotrzebowanie na witaminy E, A, K, grupy B. Do karm dla seniorów dodaje się także inne substancje antyoksydacyjne, które chronią psa przed infekcjami, oraz składniki przyspieszające przemianę materii (l-karnityna) i perystaltykę (marchewka, groszek, buraki). Buraki? Tak – przez fermentację powodują rozwój pożytecznych bakterii jelitowych i zapobiega rozwojowi chorobotwórczych szczepów. Weterynarz może zalecić u staruszka rozłożenie karmienia na 3 mniejsze porcje podawane o stałych porach. Należy pamiętać, że każdy pies bez względu na rasę i wiek powinien mieć dostęp do wody.

Badania profilaktyczne

Zachęcamy do zapoznania się z wiedzą zawartą w poradnikach dotyczących konkretnych ras. Rady i wskazania udzieli nam weterynarz, do którego powinniśmy udawać się regularnie na badania profilaktyczne. Pies, który przez kilka lat był członkiem rodziny i przyjacielem zasługuje by spędzić starość spokojnie i w zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *