Słowa sterylizacja i kastracja oznaczają to samo. Często mówi się o “sterylizacji” samicy a “kastracji” samca, jednak są to synonimy. Zabieg sterylizacji wykonuje lekarz weterynarii. Polega na usunięciu jajników wraz z większą częścią macicy lub usunięciu jąder. Zabieg przeprowadza się w narkozie.  U suk wykonuje się zabieg po pierwszej rui ze względu na  mniejsze ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych gruczołów sutkowych. U kotki z tych samych względów wykonuje się zabieg w okolicy 6 miesiąca ale przed rują. U starszych kotek jest to bardziej skomplikowane ponieważ mogą mieć stałą ruję a zabieg można wykonywać tylko w czasie ciszy hormonalnej. U psów i kocurów przeprowadza się zwykle kastrację po osiągnięciu dojrzałości płciowej tzn ok 9 miesiąca życia, u psów między 7 a 14 miesiącem. Zabieg można przeprowadzić tylko u zdrowych zwierząt, odrobaczonych, zaszczepionych i przebadanych. Przed sterylizacją wymagana jest 12 godzinna głodówka. Po zabiegu zwierzęta zostają pod obserwacją weterynarza, szczególnie suczki, które mogą zostać w klinice na noc.  Po zabiegu zwierzęta są ospałe, mogą wymiotować, nie utrzymywać równowagi. Jedzenie i picie można podawać dopiero po kilku godzinach od operacji. Psy i kocury zazwyczaj szybko dochodzą do siebie, natomiast suczki i kotki, ze względu na ubranko pooperacyjne mogą się zachowywać apatycznie, mogą nie mieć apetytu i dziwnie zachowywać. Okres rekonwalescencji to ok 10 dni, po tym czasie zdejmuje się szwy u suk. U psów i kocurów sprawdza się rankę. W tym międzyczasie trzeba powstrzymywać zwierzęta przed skakaniem by nie uszkodziły szwów a także zapobiec sytuacjom umożliwiającym wylizywanie rany, dlatego warto by zawsze ktoś był w domu razem z nimi.

Jakie korzyści przynosi dla zwierzęcia kastracja?

 • Sterylizacja jest trwałą antykoncepcją, zapobiega niechcianym ciążom, zmniejsza liczbę bezdomnych psów. Zapobiega również ciążom urojonym.
 • Zmniejsza u samców agresję i zachowania seksualne.
 • Koty nie wdają się w bójki a także nie znaczą terenu. Zapach kociego moczu jest mniej odczuwalny.
 • Suczki przestają krwawić, nie trzeba stosować środków hormonalnych. Nie występują uciążliwe zachowania.
 • Zwierzęta nie uciekają od właścicieli w trakcie rui, ponieważ już jej nie mają. Bywa, że pies potrafi uciec znacznie daleko od domu do suczki w rui. Stwarza to zagrożenie na drogach a także może prowadzić do bezdomności zwierzęcia. Z tego względu zaleca się sterylizację wszystkich psów domowych bez względu na płeć.
 • Zapobiega nowotworom gruczołów sutkowych, nowotworom jajników, torbielom
 • Zapobiega ropomaciczu – czyli torbielowatemu rozrostowi gruczołów błony śluzowej macicy z towarzyszącym stanem zapalny i zakażeniem bakteryjnym.
 • U samców zapobiega chorobom prostaty, przerostowi gruczołu, torbielom, zapaleniu czy nowotworom a także zapaleniu i nowotworom jąder.
 • Zabieg wykonywany jest u wnętrów (zatrzymanie jąder w jamie brzusznej) oraz u zwierząt z padaczką – zmniejsza częstotliwość drgawek.

Jakie są skutki uboczne sterylizacji?

 • Zmniejszenie metabolizmu. Trzeba zmienić karmę oraz zachować aktywność ruchową u zwierząt. To od właściciela zależy czy pies przytyje.
 • Nietrzymanie moczu. Może wystąpić z powodu braku estrogenów w organizmie, występuje u ok 20% suk. Podaje się wtedy syrop lub tabletki na prawidłową pracę zwieracza cewki moczowej.
 • Zanik popędu płciowego oraz instynktu macierzyńskiego. Co jest skutkiem pozytywnym dla zwierzęcia oraz dla opiekuna. Zwierzę nie jest nieszczęśliwe z powodu braku potomstwa ponieważ zabieg wygasza jego instynkty.

Czy można zastosować inną metodę antykoncepcyjną u zwierząt zamiast sterylizacji?


W celu ograniczenia występowania cieczek u suk można podawać preparaty hormonalne.  Jednak mogą one prowadzić do ropomacicza i rozwoju zmian nowotworowych w gruczołach mlecznych.

Podsumowując. Zabieg sterylizacji jest operacją rutynową przynoszącą wiele korzyści dla zwierzęcia. Pamiętajmy, że jeśli nie wykastrujemy zwierzęcia i będziemy mieć szczeniaki, jesteśmy za nie odpowiedzialni. Nie mogą trafić na ulicę ani być porzucone. W takich przypadkach stosowane jest usypianie ślepych miotów. Ważne by opiekując się psem czy kotem być w kontakcie z weterynarzem, który może pomóc, doradzić i odpowiedzieć na pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *