W miauczeniu kota jest coś co nie pozwala przejść obojętnie. Tonacją wysokich tonów oraz pomrukami potrafią skutecznie zmanipulować większość ludzi. Miauczenie to koci sposób na komunikację z człowiekiem. Zupełnie inne dźwięki wydają między sobą – pomrukują, warczą wyją. Małe kotki miauczą kiedy wołają matkę i są głodne, później już tego nie robią. W badaniach wykazano, że miauczenie ma podobną częstotliwość do płaczu dziecka dlatego człowiek reaguje. Kot nauczył się wykorzystywać nasze naturalne odruchy.

Na Cyprze znaleziono szczątki kota pochowanego w grobie z człowiekiem 9500 lat temu.

Każdy właściciel kota po jakimś czasie wie co chce mu przekazać kot. Głód, wymuszanie, choroba, tęsknota i radość są okazywane innymi miauknięciami. Zaniepokoić powinno miauczenie nietypowe i wzmożone. Dźwięki bliskie ludzkiej mowie, które niekiedy przypomina słowo “mamo” oznaczają, że kot zjadł coś czego nie powinien, zwykle zaraz potem wymotuje.

Koty miauczą kiedy są głodne, chodzą po kuchni i żądają karmienia. Kiedy do miski trafia karma miauczą jeszcze głośniej jakby się cieszyły. Niektórzy właściciele twierdzą z przymrużeniem oka, że koty w ten sposób poganiają i przeklinają “dawaj to jedzenie, szybko!”. Te urocze czworonogi miauczą również na powitanie, kiedy chcą wejść do zamkniętego pokoju. Czasami budzą w nocy miauczeniem bo chcą się bawić. W końcu to zwierzęta nocne. Dobrze przed snem “zmęczyć” kota zabawą i przygotować na czas własnego snu zabawki, którymi może bawić się sam. Koty lubią jeść kilka razy dziennie małymi porcjami co służy ich żołądkom. Dobrym pomysłem po wieczornej aktywności jest podać kotowi dobrą kolację i pozostawić suchą karmę na później. Dzięki temu ostudzi to jego zapał do miauczenia o jedzenie w środku nocy. Stałe pory karmienia i nawyki wyciszą manipulacyjne miauczenie w porze kiedy śpimy. W dużej mierze miauczenie zależy w wieku kota, charakteru, samopoczucia. Różnią się od siebie usposobieniami jak ludzie. Jedne są bardziej towarzyskie i gadatliwe a inne bardziej nieśmiałe i ciche. Najbardziej uciążliwe miauczenie występuje w trakcie rui. Wtedy kocice i koty mogą uciec z domu, miauczą pod drzwiami lub siedząc na parapecie, wyglądając przez okno. Szczególnie kocury bardzo intensywnie i głośno zachowują się podczas okresu zwiększonego popędu płciowego. Kastracja kotów i kotek uspokaja instynkty.

Koty wydają ok. 100 różnych dźwięków, dla porównania psy ok. 10.

Zwykle koty miauczą bez powodu, z nudy, złości, stresu, na powitanie właściciela, bo czują się samotne, głodne, boją się. Powody do obaw pojawiają się wtedy kiedy miauczy przeraźliwie lub przestaje całkowicie wydawać dźwięki. Wtedy lepiej udać się z nim do weterynarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *