– Nasz pies nagle zaczął się dziwnie zachowywać, większość dnia spał, był osowiały, przestał jeść, nie reagował na wezwanie, zachowywał się apatycznie, nie wykazywał ochoty na zabawę. Zabraliśmy go do weterynarza. Okazało się, że miał gorączkę 40 stopni C. Pobrano mu krew do badania i zalecono podanie kroplówki wzmacniającej. Dostaliśmy leki w zastrzykach na zbicie temperatury. Za wszystko zapłaciliśmy 180 zł. Niestety pomimo podawania leków gorączka nie ustępowała a pies czuł się nadal źle. Wróciliśmy do weterynarza. Wykonano usg, podano kroplówkę i przepisano leki na obniżenie temperatury i antybiotyk w zastrzyku aby zapobiec rozwojowi zapalenia. Usg, w przypadku naszego dwunastoletniego psa wyszło nadzwyczaj dobrze, wykazano niewielką narośl na śledzionie, którą lekarz zbagatelizował z racji na wiek psa, badania krwi w morfologii wyszły dobre, nie stwierdzono stanu zapalnego. Koszt kolejnej wizyty to 250 zł.  Na trzeciej wizycie kontrolnej weterynarz po dłuższej analizie karty zastanowił się głębiej nad przyczyną. Po sprawdzeniu stanu uzębienia psa, z powodu widocznego kamienia nazębnego i napuchniętego dziąsła zasugerował, że przyczyną sytuacji mogła być torbiel na dziąśle.  Zalecono usunięcie kamienia. Za tę wizytę zapłaciliśmy 90 zł. Pojechaliśmy do innego weterynarza zająć się zębami. Uśpiono pieska i wykonano zabieg czyszczący. Okazało się, że była to trafna diagnoza ponieważ po czyszczeniu pies zaczął się coraz lepiej czuć i jest już całkowicie zdrowy.  Koszt zabiegu wyniósł 280 zł. – opowiedział Norbert, wolontariusz stowarzyszenia na rzecz zwierząt.
Łącznie koszt leczenia wyniósł 800 zł.  Nie liczę już zaangażowania czasowego mojego i pomocy drugiej osoby, kosztu dojazdu autem. Siedząc w poczekalni oraz trzymając psa na kolanach przy kroplówce widziałem wiele osób, które przychodzą do weterynarza z różnymi problemami, chcą bezwzględnie ratować zdrowie psów niezależnie od ich wieku.


Jakie są koszty wizyt u weterynarza i leczenia?

Sprawdziliśmy. W województwie mazowieckim cennik usług kształtuje się w przedziałach:

Konsultacja od 20 do 30 zł
Wszczepienie chipa  od 30 do 60 zł
Drobny zabieg chirurgiczny od 150 do 250 zł
Eutanazja od 20 do 300 zł
Kastracja kota od 100 zł
Kastracja psa od 150 zł
Odrobaczanie od 5 do 80 zł
Leczenie złamań od 200 do 600 zł
Usuwanie kamienia nazębnego od 50 do 150 zł
Znieczulenie od 20 do 60 zł
Badania krwi od 10 do 100 zł
Badanie moczu od 20 do 30 zł

Dobry weterynarz, fachowiec w przypadku gdy nie widzi ratunku dla naszego zwierzaka proponuje ostateczne rozwiązanie to znaczy uśpienie. Osobiście uważam, że jest to osobista decyzja właściciela czy jest gotowy na rozstanie ze względu na to, że psiaka traktujemy jako członka rodziny. – kończy rozmowę Norbert. Warto mieć jednak na względzie rokowania choroby, wiek zwierzęcia, cierpienie jakie może odczuwać.


Co zrobić gdy nasz pupil się rozchorował i nie stać nas na poniesienie wysokich kosztów leczenia?

Możemy spróbować zgłosić się do stowarzyszenia na rzecz zwierząt, które pomoże sfinansować leczenie poprzez zbiórkę celową.  Ludzie w podeszłym wieku, którzy nie mają zbyt wielkich funduszy na leczenie towarzyszy, szczególnie na tym cierpią. W sytuacji kiedy widzicie, że trzeba komuś pomóc możecie skontaktować się w jego imieniu lub przekazać kontakt do Stowarzyszenia Kłębek Nadziei.  Niestety Stowarzyszenie nie zawsze dysponuje gotową kwotą do wypłaty zapomogi, dlatego systematycznie uruchamia zbiórki. Zachęcamy do udostępnienia informacji i wspomagania jego działań. Wpłacając nawet małą kwotę na konto stowarzyszenia włączasz się do pomocy zwierzętom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *