1. Podejdź do bezpańskiego psa ostrożnie: zagubiony pies może być przestraszony lub przytłoczony otoczeniem. Bezpański pies będzie się obawiał człowieka i może się bać tego co zamierzasz. Podchodź do psa ostrożnie. Upewnij się, że sam nie boisz się psa, i że mowa twojego ciała tego nie zdradzi. Mów do niego łagodnie, by poczuł się bezpiecznie. Nie chcesz, żeby pies uciekł, zwłaszcza jeśli jest to ruchliwe miejsce. Jeśli pies jest agresywny, nie podchodź do niego, ale poszukaj wsparcia u profesjonalistów. Zadzwoń po Eko Patrol Straży Miejskiej lub Inspektora organizacji prozwierzęcej.
  2. Sprawdź, czy pies jest naprawdę bezpański: zobacz, czy ma obrożę i czy jest na niej nazwisko właściciela. Czasem obroża psa może gdzieś w pobliżu leżeć. Sprawdź szybko okolicę, może ją znajdziesz. Warto również przejść się po terenie i upewnić, że w pobliżu nie szuka psa jego właściciel. Jeżeli wyczujesz na szyi psa chipa, udaj się do najbliższej lecznicy weterynaryjnej, aby go odczytać. Jeśli na obroży jest kontakt do właściciela, natychmiast zadzwoń i powiadom go, że pies jest bezpieczny i gdzie na niego czeka.
  3. Zobacz, czy pies nie ma ran: niektóre psy mogą być zranione. W takim przypadku od razu zabierz psa do lekarza weterynarii.
  4. Skontaktuj się z lokalnymi władzami: natychmiast skontaktuj się z gminą (przeważnie pośredniczy straż miejska) i ustal termin odebrania psa. Jeśli pies nie stanowi zagrożenia i nie stwarza problemów możesz zabrać go tymczasowo do swojego domu, ale potem jak najszybciej powiadom stosowne organy. Może cię kusić, aby zatrzymać psa, ale to wbrew prawu. Znaleziony pies nie musi być bezpańskim psem i może do kogoś należeć, niezgłoszenie znalezienia psa lokalnym władzom, może skutkować oskarżeniem o kradzież psa.
  5. Lokalne władze umieszczą psa w najbliższym schronisku: znowu, to niezbędny krok. Bezpański pies, którego znalazłeś może nie nosić obroży identyfikacyjnej, ale powinien mieć mikroczip z danymi właściciela. Schronisko będzie mogło znaleźć te informacje i odszukać właściciela psa.

Problem bezdomności wśród zwierząt jest niestety dość powszechny. Systemowo wypracowane sposoby łagodzenia skutków ludzkich zaniedbań w tym zakresie ograniczają się do tworzenia schronisk, a także cyklicznie organizowanych akcji sterylizacji i kastracji czworonogów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *